CE Belgesi

RADCOMTEST

CE Belgelendirme

CE İŞARETİ NEDİR?

Bir etiketle CE İşareti, bir ürün üzerine yapıştırıldığında, ürünün Avrupa pazarında serbest dolaşımını sağlayan ilgili AB mevzuatına uygun olduğunu gösteren bir semboldür. CE işareti, ‘’Comformity Europe’’ kelimelerinin baş harflerini kısaltılmışıdır. CE işareti, ürünün uygun olduğunu beyan ve beyan etmek zorunda olan bir üretici tarafından yapıştırılmalıdır.

CE uygunluk işareti

CE İŞARETİNE GİRİŞ

Türkiye’nin Avrupa ile uyum süreci kapsamında ürettiği veya ithalatın da bulunduğu ürünlerde CE İşareti zorunludur. Avrupa Ekonomik Bölgesi’nin 28 üye ülkesinde bir ürün piyasaya sürülmeden önce eklenmelidir. Üretiminde bulunduğunuz tüm ürünlerin CE işaretli kapsamında testlere girmesine gerek yoktur. Bir ürünün CE işaretli olması gerektiğinde, takip edilmesi gereken basit bir işlem vardır. CE işaretini bir üründe kullanmak için imalatçının, aşağıda belirttiğimiz CE işareti alma adımlarını izlemesi gerekmektedir.

CE işareti, belirli ürün grupları için Avrupa Direktiflerinde belirtilen temel gerekliliklere uygunluğu göstermek için zorunlu bir Avrupa işaretidir.

Sürecin en doğru şekilde ilerlemesi atılacak adımları CE sertifikası için gereklilikleri belirlemede size yardımcı olabilir. CE testi ve CE sertifikası süreci boyunca size yardımcı olmaya hazır olan CE işaretleme sektöründe deneyimli bir uzman kadromuz bulunmaktadır. Uzman kadromuz CE sertifikası ile Türkiye ve Avrupa küresel pazara başarıyla girmesine yardımcı olmuştur.

CE kapsamında ürünlerinizi aşağıdaki listeye göre testleri gerçekleştirebiliriz.

 • Radyo Ekipmanları Direktifi  2014/53/EU
 • EMC Direktifi 2014/30/EU
 • Alçak Gerilim Direktifi 2014/35/EU
 • Makine Direktifi 2006/42/EC
 • Medikal Cihazlar 93/42/EEC
 • (ATEX) Direktif 2014/34/EU

CE Belge Alma Adımları:

Radcomtest, uzman kadrosu ile sizlere bu süreç de yardımcı olmak için hazırdır. Ürününüzün doğru adımlar ile sertifikalandırma sürecini titizlik ile yönetiyoruz.

 • Ürün için belirlenen direktifi ve uyumlaştırılmış standartları tanımlanması,
 • Ürüne özgü gereksinimleri doğrulanması,
 • Onaylanmış kuruluş onayı gerekip gerekmediğini belirleme,
 • İstenilen işaretleme için ürünü standarttın belirttiği testler ile kontrol etmek için ürünü testlerinin gerçekleştirilmesi,
 • Hazırlanması gereken teknik belgelerin hazırlanması,
 • CE işaretinin ürününüze yapıştırılması ve AB uygunluk beyanının tamamlanması

Avrupa Uygunluk Beyanı (DoC) için gereksinimler nelerdir?

AB uygunluk beyanı şunları içermelidir: üreticinin ayrıntıları (ad, adres, telefon vb.) ürünün çalışması anlaşılır bir şekilde açıklanması, ürünün uyduğu AB Direktiflerinin listesi; kullanılan ilgili EN standartlarının listesi, ürünü Avrupa Pazarı’na yerleştiren şirketin yetkili bir temsilcisi tarafından imzalanmalı ve tarih atılmalı ve faaliyet göstereceği ülkenin ana diline çevrilmelidir. Radcomtest olarak Uygunluk beyanı sağlanması konusunda sizlere yardımcı oluyoruz.

Uygunsuz kullanılan CE işareti ve CE Belgesi:

CE uygunluk işaretinin yanlış kullanılması halinde üreticiye ceza uygulanmaktadır. Bu cezalar, suçun ciddiyeti ile orantılı olacak ve uygunsuz kullanıma karşı etkili bir caydırıcı olacaktır. Ürünün belgelendirme süreci doğru yönetilmediği için ürünün saha da oluşabilecek problemler üreticiye büyük yükler altına girmesine sebep olabilir. Bu gibi durumlar devlet para cezası ve ürünleri resmî gazete yazısı ile sahadan toplama cezası vermektedir.

Size nasıl yardımcı olabiliriz?

RadComTest, ürün uyumu ve CE İşareti konusunda uzmandır. CE işaretlendirme konusunda yeni olabilirsiniz veya sadece bilgi edinme ve bilgilerinizi tazelemek isteyebilirsiniz, ürününüzün uygunluk sürecini size detaylı bir şekilde açıklamamıza ve size uygunluk gereksinimlerini anlamanıza yardımcı olacak rehberlik ve bilgiler sunabiliriz. Eğer şartlar ve pozisyonlarımız uygun olursa birlikte çalışmaktan mutluluk duyarız. CE belgesi için bizim ile iletişime geçebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

 1. 1
  CE belgesi ne kadar bir sürede alabilirim?

  Bu süre ilk etapta uzman mühendisimiz ile standartları belirledikten sonra ürünü bize telsim etmenizden en kısa 7 iş gününde size teslim etmekteyiz. Bu süre ürünün özelliklerine ve yapılacak test sayısına göre değişiklik göstermektedir. 

 2. 2
  CE belgesi için testlere başlamak için ne yapmalıyım?

  Üretiminde veya tasarımında bulunduğunuz ürünün son hali ile bize teslim etmelisiniz. Laboratuvar da testler ürünün son haline yapılır ve test sonucu raporlanır. 

 3. 3
  CE Belgesi için ürünüm de kullandığım adaptör önemli mi?

  Evet önemlidir. Adaptöründe bazı testlerde etkisine bakılmaktadır. Örneğin Conducted Emission (Ürünün şebekeye yaydığı görültü) testinde adaptörün etkisi çok açıktır. Bu bağlamda adaptöründe CE belgesi olmadıdır. Bu süreci ister ürününüz ile beraber yapabilir veyat da temin ettiğiniz firmadan bu belgeleri isteyebilirsiniz. 

 4. 4
  Cihazım boyutları laboratuvarınıza büyük gelebilir. Bu büyüklükte cihazların testlerini gerçekleştiriyor musunuz?

  Ürünüz EMC testleri için yarı-yansımasız odaların kapı boyutundan büyük ise Açık Alan Testi ile raporlamasını yapmaktayız. Eğer laboratuvara gelemiyecek boyutlarda ise de yerinde test uygulamamız vardır. Gerekli test ekipmanı ile cihazın yanında testlerini gerçekleştirebilir raporlamasını yapabiliriz.

 5. 5
  CE belgesi almak istiyorum. Ne yapmalıyım?

  Sizlere çözüm ortağı olarak gerekli direktife bağlı standart belirleyip testlerine başlayabiliriz. Tek yapmanız gereken irtibat numaramız: 0850 840 92 61 numaradan bize ulaşabilirsiniz.

Partner for Quality

RadComTest ile daha fazlası

Test İsteği

RadComTest, deneyimli uzman ekibi ile sizi destekleme hazırdır.
Ürünlerinizin uyumluluk belgeleri ile şirketinize dünya pazarlarına erişim için araçlar sağlar.

  RadComTest uzman Elektrik-Elektronik Mühendisi tarafından üretici firmaların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak İzmir’de kurulmuştur. Bu ihtiyaçlara doğru ve güvenilir hizmet anlayışı ile yaklaşmaktadır.

  Adres

  Adalet Mah. Manas Bulvarı. No:47/B Folkart Towers A Kule K:26 D:2601 Bayraklı/İZMİR

  0850 840 92 61

  E-Posta

  info@radcomtest.com

  Open chat
  1
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?