EMC Testi

Elektromanyetik Uyumluluk Testi

Emisyon Ölçülür, Bağışıklık Test Edilir.

Çevremizde elektromanyetik alanların etkisi  hızlı şekilde artmaktadır. Tüm çevremiz elektrikli ve elektronik ürünler, enerji hatları, elektrik kabloları vs. ile çevrilidir.  Bu bağlamda EMC Testi elektrik/elektronik ürünlerde önem kazanmaktadır. EMC Direktifine (2014/30/EU) bağlı EMC testi, elektromanyetik ortamda çalışan ekipmanın doğru çalışmasını ve herhangi bir parazit etkisinin önlenmesini sağlar. Başka bir deyişle, EMC Testleri Elektromanyetik Girişimin kontrolüdür, böylece ürünler istenmeyen etkiler üretilmez.

EMC Testi iki bölümden oluşmaktadır.

EMC testinde kullanılan Bilog Anten

EMC Emisyon Testleri

EMC Emisyon testleri denilince akla ilk gelmesi gerek ürünün dışarıya yani atmosfer ve iletken yollu yaydığı yayılımın ölçülmesidir. Atmosfer ölçümleri en önemlisi Radiated Emission testidir. Emisyon testi ürünün bağlı olduğu standarta göre değişiklik gösterebilir. Emisyonun bazı önemli testlerini aşağıda bulabilirsiniz.  EMC Emisyon grubuna ait testler Clıck, Harmonic ve flicker’dır. Bu testlerin iletkenlik ve atmosfer testlerinden ayrı tutulmaktadır. Harmonik testleri şebekeye veya ürünlerin istenmeyen harmoniklere karşı korunması amacıyla yapılmaktadır.

 1. Radiated Emission

  Yarı- yansımalı oda içerisinde ürünün 30 MHz- 1 GHz arasında Bilog anten ile ölçümleri alınır. Bilog antenden gelen sinyaller ekranlı oda içersinde bulunan EMI alıcı ile ölçümleri alınıp raporlama yapılır.

 2. Conducted Emission

  İletken yollu emisyon ürünün şebekeye yaydığı gürültü ölçülür. Bu ölçümler LISN ( Line Impedance Stabilization Network) aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. 

 3. CLICK

  Şebeke Terminalleri Testinde ürünün süreksiz voltaj bozukluğu ölçümlendirilmektedir.

 4. Disturbance Power

  Ürünün bağlı kabloların üzerindeki manyetik emisyonlar bir Clamp aracılığı ile ölçümü yapılır. Bu test şebeke kablosu, HDMI kablosu, Scart vb. gibi kablolar üzerinde gerçekleşir. Clamp'e bağlı EMI alıcı ile ölçümler raporlanır.

 5. Harmonic

  Şebeke kamu şebekesine yayılan harmonik bozulma sinyali bu testte güç analizörü tarafından ölçülür. Standartlarda kırkıncı harmonic'e kadar ölçüm alınması istenmektedir. 

 6. Flicler

  Ölçüm alçak gerilim şebeke hatlarındaki gerilim dalgalanmalarına ve titremeye aittir.

EMC Bağışıklık Testleri

EMC Bağışıklı testleri denilince akla ilk gelmesi gereken ise ürün dışarıdan gelecek olan girişimlere karşı ürünün bağışıklı performansının gözlemlenmesidir. Bu testlerin en önemli testlerinden biri de Radiated Immunity Testidir. Genelde 200 MHz  – 1 GHz aralığında yapılan bu test, full-yansımalı oda içersinde oluştulan manyetik alana karşı ürünün performansı gözlemlenmektedir. Immunity testi ürünün bağlı olduğu standarta göre değişiklik gösterebilir. Immunity bazı önemli testlerini aşağıda bulabilirsiniz. 

 1. Radiated Immunity

  Elektrik ve Elektronik ürünlerin Full-yansımalı oda içersinide amplifier ile yüksek manyetik alana karşı bağışıklık özellikleri test edilmektedir. Deney esnasında ve deney sonrasında ürünün tasarlandığı şekilde çalışmaya devam etmelidir. Performans kaybı veya fonksiyon kaybı olmamalıdır.

 2. Conducted Immunity

  Bu testin amacı cihazların, kablo yolu ile iletilen bozulmalara karşı bağışıklık özelliklerini doğrulamaktır. Test edilecek portlara örnek olarak AC veya DC besleme kablosu, işaret hatları olabilir. 

 3. Elektrostatik Deşarj

  Ürünün elektrosatatik boşalım tabancası ile uygulanan darbelere karşı bağışıklığının test edilmesidir. 

 4. Surge

  Bu testte ürünün yıldırım geçici rejimlerine veya anahtarlama esnasında oluşabilecek tek yönlü gerilim yükselmelerine karşı bağışıklığının doğrulanmasıdır. Test esnasında test altında ki ürünün performansında azalma veya fonksiyonlarında kayıp olabilir.  Test gerilimi hat-hat +- 1 kV ve hat-toprak +- 2 kV'dır.

 5. Burst

  Test altında ki cihazların küçük indüktif yüklerin veya kontrol anahtarlanması sorunu oluşan kısa süreli geçişlere karşı bağışıklığı test edilmektedir. 

 6. Voltaj Dips

  Ürünün uygulanan gerdirilme belli frekans aralığın da voltaj değişimi uygulanır. Voltajın bu sınırın altına düşmesi durumunda, voltaj kısa bir kesinti veya başka bir voltaj düşüşü olarak kabul edilecektir.

Testler hakkında daha fazla bilgi almak için 

EMC Standartları Nelerdir?

CE işareti ve Avrupa Birliği bayrağı

Yukarıda özet ile testlerin neler olduğundan bahsetmiştik. Şimdi ise bir EMC Laboratuvarında yapılabilen EMC testlerin bazılarını sizin ile paylaşıyoruz. Belgelendirme sürecinde bu standartlar ürününüze göre farklı EMC standarttı uygulanabilir.

 • EN 55011
 • EN 55014-1
 • EN 55014-2
 • EN 55032
 • EN 55035
 • EN 55024
 • EN 61000-4-2
 • EN 61000-4-3
 • EN 61000-4-4
 • EN 61000-4-5
 • EN 61000-4-6
 • EN 61000-4-11
 • EN 61000-4-13
 • EN 61000-6-1
 • EN 61000-6-2
 • EN 61000-6-3
 • EN 61000-6-4
 • EN 61326-1
 • EN 61547
Partner for Quality

RADCOMTEST ile daha fazlası

HİZMET

FCC Sertifika

FCC sertifikası için Amerika pazarında güvenilir bir şekilde kullanılabilinmesi açısından EMC ve LVD testlerine tabi tutulur.

HABER

EMC ve LVD Denetim

Sanayi Bakanlığı’nın Elektrikli Cihazlar için 2019 yılında yapmış olduğu denetimler ve faaliyetlerin sonuçlarını açıkladı. Denetimlere göre…

Sistem

Proje Takip Sistemi

Radcomtest, ürünlerin test ve belgelendirme sürecini daha aktif kontrol edebilmeniz için
Proje Takip Sistemini geliştirmiştir.

Test İsteği

RadComTest, deneyimli uzman ekibi ile sizi destekleme hazırdır.
Ürünlerinizin uyumluluk belgeleri ile şirketinize dünya pazarlarına erişim için araçlar sağlar.

  RadComTest uzman Elektrik-Elektronik Mühendisi tarafından üretici firmaların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak İzmir’de kurulmuştur. Bu ihtiyaçlara doğru ve güvenilir hizmet anlayışı ile yaklaşmaktadır.

  Adres

  Adalet Mah. Manas Bulvarı. No:47/B Folkart Towers A Kule K:26 D:2601 Bayraklı/İZMİR

  0850 840 92 61

  E-Posta

  info@radcomtest.com

  Open chat
  1
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?