Radio Equipment Directive (RED)

Radyo Ekipmanları Direktifi (RED) 2014/53/EU​

Radyo Ekipmanları Direktifi 13 Haziran 2016 tarihinden itibaren geçerlidir. Bu bağlamada radyo cihazları, telekomünikasyon terminal ekipman direktifini (1999/5/EC (R&TTED)) yerine artık RED (2014/53/EU) baz alınmaktadır. Ürününüze CE belgesi alabilmek için, radyo teknolojisine sahip ürünlerin Avrupa Radyo Ekipmanları Direktifi (2014/53/EU) (RED) tarafından tanımlanan standartların gereksinimleri sağlaması gerekmektedir. Avrupa pazarı veya Türkiye pazarı için bu ürünlerin üreticileri/ithalatçılar tarafından, teknik belgelere veya uygunluk beyanına (DoC) ve CE işaretine dayanan bir tip incelemesi sağlayarak RED ile uyumluluğu kanıtlamalıdır. Kanıtlanmaması gibi durumlarda ürünün ülkeye girişinde pazarlanması engellenmektedir. Radcomtest, Radyo Ekipmanlarını (RED) değerlendirme ve test ihtiyaçlarınız konusunda size yardımcı olabilir.

Radyo ekipmanları Direktifinin amacı nedir?

Piyasaya sunulan radyo ekipmanlarının, sağlık ve güvenliğin yüksek düzeyde korunmasını, yeterli düzeyde elektromanyetik uyumluluk düzeyini ve radyo spektrumunun etkili ve verimli kullanılmasını için gereklilikleri yerine getirmesini sağlamaktır. Gerekliliklerini yerine getirmesini sağlamak için CENELEC (European Committee for Electrotechnical Standardisation) ve ETSI (European Telecommunications Standards Institute) kurumları harmonize standartları oluşturmaktadır.

Radyo ekipmanı nedir?

RED’in tanımlamasına göre Radyo ekipmanı, kasıtlı olarak radyo iletişimi veya radyo tespiti amacıyla radyo dalgaları yayan veya alan elektrik veya elektronik ürün ya da radyo iletişimi ve/veya radyo belirleme amacıyla radyo dalgaları kasıtlı olarak yaymak ve / veya almak için anten gibi bir aksesuarla tamamlanmalıdır. Radyo ekipmanlarına örnek olarak Bluetooth- Wi-Fi modüllü cihazlar, RFID kart okuyucular, takip cihazı denilebilir.

Modüllerin de RF testleri vardır.

Radyo Ekipmanı Direktifi (RED) ile birlikte radyo ekipmanına bağlı uygulanan eski standartlarda değişmesi gerekmektedir. Örneğin EMC Direktifi ile kablosuz cihazların önceden onaylanmış olmasının bir önemli kalmamakla birlikte, radyo cihazı içeren veya radyo alıcı/verici sinyal ile işlem yapan ürünler için geçerli değildir. Cihazlar bundan sonra EMC Direktifinin yerine Radyo Ekipmanı Direktifi (RED) bağlı harmonize standarttın belirttiği standartlar ile karşılamalıdır. Keza LVD içinde bu süreç için de bazı değişiklikler oluşmuştur.  Radyo Ekipmanları ürününe direk olarak belirtilmiş bir güvenirlik standarttı belirtilmemiştir. Bu bağlamda ürünün özelliklerine bakılarak uygun Safety testi uygulamaktadır. Genel olarak bilgi teknoloji ürünlerinin Safety standarttının testleri gerçekleştirilmektedir.

Direktif kapsamında ana sorumluluk üreticiye verilir. Sendika uyum mevzuatı, imalatçı, yetkili temsilci, ithalatçı ve distribütörü ‘ekonomik operatörler’ olarak tanımlar. Bir ekonomi operatörü üreticinin sorumluluklarını üstlenirse, DoC’yi güncelleye bilmektedir.  Bununla birlikte, bir ekonomik operatörün üreticinin sorumluluklarını üstlendiği durumlarda, tüm bu belgeler de dahil olmak üzere RED ile uyum konusunda tam sorumluluk üstlenir. Gerekli çalışmaları gerçekleştirip Radyo ekipmanın belgelendirme sürecini tamamlayabilir.  

Bilgi işareti

R&TTED tarafından talep edilen “bilgi işareti” veya “uyarı işareti” olarak sınıf tanımlayıcısı, RED (2014/53/EU) tarafından gerekli değildir. Üretici RED uygularken kullanmasına gerek yoktur.

Yıllara göre R&TTED - RED

Radyo ekipmanları direktifinin ürünleriniz için uygulana bilinirliği aşağıdaki gibidir.

 • R&TTE dahilinde RED kapsamında kalan ürünler;
 • 13 Haziran 2016 tarihinden önce piyasaya sunulan ürünler: R&TTED
 • 13 Haziran 2016 ve 12 Haziran 2017 tarihleri ​​arasında piyasaya sürülen ürünler: R& TTED veya RED (2014/53/EU)
 • 12 Haziran 2017 tarihinden sonra piyasaya sunulan ürünler: RED (2014/53/EU)

Belirtilen yılların daha anlaşılır olarak gösterebiliriz. Örneğin saf televizyon ve ses yayını alıcıları.

 • 20 Nisan 2016 tarihinden önce piyasaya sunulan ürünler: eski LVD / EMC Direktifi 
 • 20 Nisan 2016 ve 12 Haziran 2016 tarihleri ​​arasında piyasaya sürülen ürünler: yeni LVD / EMC Direktifi (2014/39/EU)
 • 13 Haziran 2016 ve 12 Haziran 2017 tarihleri ​​arasında piyasaya sürülen ürünler: RED veya yeni LVD / EMC Direktifi (2014/30/EU)
 • 12 Haziran 2017 tarihinden sonra piyasaya sunulan ürünler: RED (2014/53/EU)

Faydalı link (RED)

Partner for Quality

RADCOMTEST ile daha fazlası

HİZMET

FCC Sertifika

FCC sertifikası için Amerika pazarında güvenilir bir şekilde kullanılabilinmesi açısından EMC ve LVD testlerine tabi tutulur.

HABER

EMC ve LVD Denetim

Sanayi Bakanlığı’nın Elektrikli Cihazlar için 2019 yılında yapmış olduğu denetimler ve faaliyetlerin sonuçlarını açıkladı. Denetimlere göre…

Sistem

Proje Takip Sistemi

Radcomtest, ürünlerin test ve belgelendirme sürecini daha aktif kontrol edebilmeniz için
Proje Takip Sistemini geliştirmiştir.

Test İsteği

RadComTest, deneyimli uzman ekibi ile sizi destekleme hazırdır.
Ürünlerinizin uyumluluk belgeleri ile şirketinize dünya pazarlarına erişim için araçlar sağlar.

  RadComTest uzman Elektrik-Elektronik Mühendisi tarafından üretici firmaların ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak İzmir’de kurulmuştur. Bu ihtiyaçlara doğru ve güvenilir hizmet anlayışı ile yaklaşmaktadır.

  Adres

  Adalet Mah. Manas Bulvarı. No:47/B Folkart Towers A Kule K:26 D:2601 Bayraklı/İZMİR

  0850 840 92 61

  E-Posta

  info@radcomtest.com

  Open chat
  1
  Merhaba,
  Size nasıl yardımcı olabiliriz?